דלג לתוכן הראשי

היום הוא יום הנכבה اليوم هو يوم النكبة.

פליט' עבודה של אחמד כנעאן 
מתוך התערוכה ח'מסין - 50 - خمسين 
 הנפתחת ביום שבת ה 20.5 
במרכז האמנות המשותף בגבעת חביבה, 

יום הנכבה - "האסון" - הוא היום בו מציין העם הפלסטיני את הטרגדיה שפקדה אותו ב- 1948, כאשר בין 700,000 ל-1,000,000 פלסטינים הפכו לפליטים בגדה המערבית, רצועת עזה, מדינות ערב ומקומות אחרים בעולם, ורבים אחרים הפכו ל"פליטי פנים" עקורים מביתם שמצאו בית אחר בישראל. הנכבה היא פצע פתוח, שורף ומכאיב בזיכרון הקולקטיבי הפלסטיני. לעשרים אחוז מאזרחי הארץ שלנו, ישראל, יום הנכבה מסמל את הטראומה הלאומית של גירוש וחורבן והטראומה האישית והמשפחתית של אובדן קרובי משפחה, בית, אדמה, עץ ופרח. אובדן שמלווה את משפחתם ועמם מאז 48. על מנת שנצליח לקיים כאן חיים משותפים עלינו לאחות את הקרעים ולהכיל את הזהויות השונות. 
בשביל שיהיה לנו עתיד של שלום עלינו בהווה לבנות בסיס של חברה משותפת שנשען על הכרה, שוויון, אמון כנות ורצון טוב לקבל אחד את השני ואת הפגיעות שאנחנו פוגעים אחד בשני. בשני הצדדים קיים צורך לבטא את הכאב, הפחד והכעסים ולקבל הכרה לתחושת הפגיעה. אפשר לעשות זאת מבלי להטיל אשמה על האחר, פשוט להכיר ולקחת אחריות אישית וקולקטיבית. ולכן כל כך חשוב להפסיק את הניסיון הממסדי בישראל להתעלם מהנכבה. 
ככול שנקדים לשנות ולהשתנות, ככול שנקדים לקבל את הנכבה, את הפגיעה, את האחריות הנלווית לה, כך נקדם את השלום וסיום האלימות. ככול שנבין שהנכבה עדיין מתרחשת גם היום (בפלסטין, אצלנו וברחבי העולם שם נמצאים דור רביעי של פליטים פלסטינים) כך נקרב את ההשלמה וההכרה ההדדית ואת יכולתנו לקיים את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי שהינה גם מדינת כול אזרחיה ומקיימת שוויון מלא לאזרחיה הערבים-פלסטינים.  ולכן גם אני מרגיש היום מחויב לציין ולהזכיר את "הנכבה".                      
 ככה , ביחד עם שותפיי אזרחי ישראל הערבים-פלסטינים, נצליח לבנות כאן חברה משותפת ולהפוך זהויות מתנגשות לזהויות מכילות. ככה נבנה את הגשר לשלום שיבטיח את עתיד ארצנו המשותפת ואת עתידם של ילדינו.

יניב שגיא,
מנכ"ל גבעת חביבה

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…