דלג לתוכן הראשי

דב ירמיה – "שתול" עמוק במפעל הציוני ו"שובר שתיקה" מאז 1948, הלך לעולמו


השבוע הלך לעולמו בגיל 101  דב ירמיה. דב היה מפקד בהגנה (סא"ל) במהלך מלחמת העצמאות והיה שותף לכיבוש נצרת וכפרים נוספים בגליל. דב היה "שובר שתיקה" מראשית המדינה ונאבק על דמותו המוסרית של הצבא ושל המדינה מבפנים. בעת מבצע "חירם" בצפון שימש ירמיה סמג"ד בחטיבת "כרמלי". ב-31 באוקטובר וב-1 בנובמבר 1948 נרצחו עשרות שבויים ערבים בכפר הלבנוני חולא ממערב למנרה. כאשר נודע לירמיה על הטבח שבוצע על ידי שני קצינים הוא הגיש נגדם תלונה והביא להרשעתו ברצח של המ"פ, בבית דין צבאי.
במשך שנים רבות דב שילב בין שרות והתנדבות בצבא ובמילואים בהגנה על תושבי הצפון (בקריית שמונה ובנהריה) ובמקביל היה פעיל מאוד בקרב ערביי ישראל מטעמה של מפ"ם, הן במאבק כנגד הממשל הצבאי על ערביי ישראל והן ביצירת חיבורים ושותפויות עם החברה הערבית. ב-1984 לאחר שהשמיע קול חד וברור כנגד מלחמת לבנון הראשונה הציע דב להקים שלוחה של גבעת חביבה בצפון. השלוחה הוקמה בנהריה ב"בית יעקב אפרת" בהובלתם של דב ירמיה וג'זאל אבו ריא. בזכותו של דב התרחבה פעילותה של גבעת חביבה והגיעה לאלפים רבים שלולא דב לא היו מתחברים לדרכנו. ג'זאל אבו ריא מספר איך דב היה עובר עם האקורדיון שלו בגנים הבדווים בצפון שם קיבלו אותו באהבה וקראו לו "דוד (עמו) דב". 20 שנה פעלה השלוחה בנהריה במעורבות רבה של דב עד שעברה ב-2004 לסכנין שם המשיכה את פועלה המבורך בהנהגתו של ג'זאל.
לפני 4 שנים נעשה על דב סרט שהבמאי בחר לקרוא לו "הציוני האחרון". בקדימון לסרט חזה דב כי ימות תוך 3-4 שנים אך חמור מכך הוא גם חוזה את סופה של מדינת ישראל תוך 50 שנים. דב לחם למען בטחון ושוויון, פעל להבטחת הבית הלאומי לעם היהודי אך כבית שבו תהיה אזרחות משותפת, שוויונית ומחברת גם לאזרחי ישראל הערבים. בישראל 2016  היו מכנים בוודאי את דב ושותפיו לדרך "שתולים" ו"בוגדים". דב אכן היה שתול עמוק באדמת הארץ, יותר נכון הוא היה "שותל". אדם שזרע ושתל, עדר וטיפח, ציוני שראה בתקומתה של מדינת ישראל מפעל חיים.  "שתול" שהקדיש את חייו להבטיח את קיומה וביטחונה של המדינה ויכולתה להעמיק את שורשיה כך שיתקיימו כאן לעד. דב שהאמין ופעל למען שלום ולא היסס לפגוש את יאסר ערפאת ואש"ף כבר ב-1986, נפטר כשמלווה אותו דאגה גדולה ופסימיות עמוקה ביחס לעתידו של מפעל חייו - מדינת ישראל שהולכת ומתבוססת במשעולי הכיבוש, הדיכוי והאפליה.                                                         
יהי זכרו ברוך ופעולת חייו תשמש אותנו כמצפן במאבק על דמותה של מדינתנו.

יניב שגיא מנכ"ל גבעת חביבה

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…