דלג לתוכן הראשי

קריאת גבעת חביבה להזדהות עם החברה הערבית במאבקה כנגד הריסת בתים

השבוע ביום שלישי ה28/4 תתקיים שביתה כללית בחברה הערבית בישראל. היא הוכרזה כמחאה על שרשרת הריסות בתים שהיו בשבועות האחרונים בישובים הערביים. נהרסו בית בכפר כנא בגליל וחמישה בתים בדהמש שבין רמלה ולוד.
המדיניות של הריסת הבתים מבוססת אמנם על תואנות חוקיות, אך היא אינה אלא תוצאה של אפליה מתמשכת - בהקצאת קרקעות ציבוריות, בתכנון הישובים, ובמציאת פתרונות למצוקת הדיור. בכפר כנא, שבה נהרס בית משפחת ח'טיב, התגוררו כ-15 אלף תושבים כשנכנסה לתוקף תוכנית המתאר ב-1995.
כעת, עשרים שנה אחר כך, עדיין אין תוכנית מתאר חדשה, אך מספר התושבים עלה ל-25 אלף. הכפר דהמש, ש-16 מבתיו מיועדים להריסה, הוא כפר לא מוכר היושב על אדמות פרטיות של תושביו, המדינה איננה מקיימת דיאלוג עם התושבים , איננה מכירה בכפר ולכן גם מיועדים הבתים להריסה.
בעיית הבניה בחברה הערבית קיימת מזה שנים רבות. לרוב היא איננה מוסדרת בגלל העדר תכניות מתאר בחלק גדול מהיישובים הערבים במדינה, ובחלק אחר בגלל שקיימים יישובים שבכלל אינם מוכרים למרות שהם קיימים לפני קום המדינה, ובמקרים אחדים בגלל טעויות תכנון של מנהל התכנון שלא העניק לגיטימציה של יישובים ומבנים קיימים. מוסדות המדינה התעסקו בעיקר ברגולציה ולא בשיח עם התושבים.
האפליה בתחום של קרקעות ודיור קיימת מקום המדינה. מאז 1948 ועד היום שתי הקבוצות הלאומיות שחיות בישראל, האזרחים היהודים והערבים, גדלו בשיעורים דומים (פי 8-10). בתקופה זו המדינה הקימה כ-700 יישובים חדשים וערים חדשות ליהודים, ולא הקימה אף יישוב בעבור הערבים, פרט לעיירות לבדואים שפינתה בנגב.
אנחנו בגבעת חביבה קוראים לרשויות המדינה להשקיע בתוכניות מתאר עדכניות, שלוקחות בחשבון את הגידול הטבעי של האוכלוסייה הערבית, את הצרכים הגוברים כתוצאה ממודרניזציה ביישובים הערבים, את הצורך בהקמת אזורי תעסוקה ובילוי, ואת החיבור שלהם לתחבורה ציבורית. האם ניתן לקיים חברה משותפת כאשר20% מהאזרחים הערבים חיים ביישובים שיש להם סמכות תכנונית על 3% מקרקעות המדינה ? תחומי השיפוט הקטנים האלו אינם מאפשרים צמיחה טבעית. בניית חברה משותפת צריכה להיות מושתתת על ערכי שוויון וכבוד הדדי.
שזה צריך להשתקף לא רק בפעולות חינוך, ושותפות כלכלית, אלא גם בסולידריות חברתית ופיתוח חזון משותף. חזון משותף צריך להעניק לגיטימיות אזרחית מלאה לאזרחים הערבים בישראל, וזה צריך לכלול הכרה ביישובים הערבים הקיימים, הקמת יישובים חדשים לפתרון מצוקות דיור, מתן לגיטימציה לבנייה הקיימת שלרוב נעשתה בגלל חוסר תכנון מטעם רשויות המדינה, והכנת תכוניות מתאר להכיל את הצמיחה הטבעית של החברה הערבית במדינה. אנו רואים בממשלה אחראית לאפליה בתכנון ובקרקעות המביאה להריסות בתים. השלכת אנשים לרחוב לא תביא פתרונות, אלא רק תגביר את המצוקה.
על מנת להביא לבניה חוקית ומאושרת בישובים הערבים על הממשלה לאשר בהקדם תכניות מתאר ראויות לישובים הערבים, להקצות קרקעות מדינה לבניה באופן שוויוני ומותאם לצרכים של החברה הערבית, ולהימנע מהריסות בתים ומהשלכת בני אדם לרחוב. אנו קוראים לממשלה לעצור את הריסת הבתים ולהיכנס לדיאלוג רציני עם מנהיגות החברה הערבית לטובת מתן מענה כולל לבעיה קשה זו. אנו בגבעת חביבה, מכריזים על שביתת הזדהות של שעה ביום שלישי שבה נקיים אסיפת עובדים. אני קורא לכל הגופים שעובדים במשותף עם החברה הערבית לנקוט בצעד הזדהות, ולהכריז על שביתה של שעה ביום שלישי, כולל רשויות מקומיות יהודיות שכנות ליישובים ערבים, עסקים שבהם עובדים ערבים, וגופים של החברה האזרחית שמקדמים שוויון, דו-קיום וחברה משותפת.
יניב שגיא,
מנכ"ל גבעת חביבה

הריסות בתים בכפר דהמש, 15.4.15


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…