דלג לתוכן הראשי

אזרחי ישראל הערבים: אזרחים שותפים שלא ניתן לשלול את אזרחותם

מי שחשב שאין מו"מ רציני לשלום בין ישראל והפלשתינים מבין היום שהוא טעה. נושאי הליבה על השולחן והימין בלחץ. זהו גם הרקע לסיבוב החדש שעושה תכנית ליברמן לחילופי שטחים ואוכלוסיה. על פי התכנית מוצע להעביר את ואדי ערה והמשולש למדינה הפלשתינאית. זוהי תכנית רעה ונלוזה, לא מוסרית, פוגעת בחברה הישראלית, וממילא חסרת סיכוי חוקתי.
קצת רקע: ואדי ערה והמשולש הוכללו בשטח מדינת ישראל על פי הסכם שביתת הנשק בין ישראל לירדן (הסכמי רודוס 1949). הסכם זה יצר את המורכבות שבה חיים 300 אלף התושבים הערבים, מוסלמים, שחיים בערים ובכפרים באזור. מחד,הם חלק אתני, היסטורי, דתי ותרבותי של העם הערבי-הפלשתיני, מאידך, ב65 השנים האחרונות הם יצרו, כמו כלל האוכלוסייה הערבית בישראל, מסגרת ייחודית בהיבטים הפוליטיים, הכלכליים, החברתיים ואפילו דיאלקט ותרבות ייחודית של ערביי ישראל. המציאות כיום היא שלמרות שהאזרחים הערבים בישראל אוהדים את המאבק הפלשתיני, הם רואים עצמם כאזרחי מדינת ישראל ומצפים שיכירו בהם וינהגו כלפיהם כאזרחים שווים החיים בחברה משותפת. התוכנית לחילופי שטחים ואוכלוסייה מניחה שניתן לתפוס "שתי ציפורים במכה אחת". גם להצליח להשאיר כמה שיותר התנחלויות בשטחי הגדה המערבית, וגם לשפר את " הבעיה הדמוגרפית". כלומר, לחזק את הרוב היהודי של מדינת ישראל בדרך של העברת אוכלוסייה ערבית למדינת פלשתין ושלילת אזרחותם הישראלית של המועברים. זוהי הצעה שסותרת את ערכי הליבה של ישראל כפי שבוטאו במגילת העצמאות שם הוצהר על קבלה שוויונית של האזרחים הערבים,  לזה הצטרפו במהלך השנים חוקים שמשמעותם היא שאין
אפשרות חוקית לשלול אזרחות ולפגוע בזכויות של ציבור אזרחים על רקע אתני-לאומי או גיאוגרפי. לזה יש להוסיף את המשפט הבינלאומי שלא מאפשר שלילת אזרחות והעברת אוכלוסייה. ישראל חתומה על אמנות בינלאומיות שונות שמחייבות אותה בשמירת האזרחות וזכויות הפרט של אזרחיה.  
כמנהל גבעת חביבה אני פוגש מדי יום אזרחים ערבים. מאין ספור שיחות עם מנהיגי ציבור, אנשי רוח, מחנכים, ותושבים בכפרים ובערים שבוואדי ערה ובמשולש אני קובע בביטחון מלא:ערביי ישראל, ברובם הגדול, רוצים להיות אזרחים שווים ושותפים במדינת ישראל . קביעה זו באה לידי ביטוי באופן חד משמעי בכל הסקרים שעשו גורמים שונים בשנים האחרונות. סקרים אלה גם העלו, שרוב ברור של תושבי ואדי ערה מסרבים בכל תוקף לעבור לריבונות המדינה הפלשתינית. הגיע הזמן שנפסיק לחפש דרכים לא מוסריות ולא מעשיות להיפטר מאזרחיה הערבים של ישראל ונתחיל לפעול על מנת לבנות חיבור עמוק, אמיתי ושוויוני של אזרחים אלה כשותפים לחברה בישראל. מי שמציע את תוכנית העברת אזרחי המשולש וואדי ערה לריבונות פלשתינית מחזק את מגמת הבדלנות של שייח ראאד סלאח והתנועה האסלאמית הצפונית. זו דרך בטוחה להמשיך ולפגוע באופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. במקום זאת על מדינת ישראל לעשות כל שביכולתה כדי לחבר את אזרחיה הערבים לחברה הישראלית, בהגינות ובשוויון. זהו המתכון לשם שמירתה של מדינת ישראל דמוקרטית: סיום הכיבוש, הקמת מדינה פלשתינאית בגדה המערבית ובניית החברה המשותפת והשוויונית  בישראל בין הרוב היהודי והמיעוט הערבי. הגיע הזמן שנבנה יחדיו את מרקם החיים המשותפים כאן בישראל, ובכך נבטיח את עתידנו כמדינה שמצליחה לשלב בין היותה מדינת הלאום של העם היהודי לבין היותה מדינה דמוקרטית.

יניב שגיא - מנהל גבעת חביבה
 גבעת חביבה נמצא בחיבור שבין ואדי ערה למשולש, בתחומי מועצה אזורית מנשה. גבעת חביבה הינו ארגון ללא מטרות רווח שנוסד ב-1949 כמרכז חינוך של תנועת הקיבוץ הארצי. פעילותו מתמקדת בקידום הבנה הדדית, שיתוף פעולה ושוויון בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית, כבסיס לבניית עתיד משותף וחברה משותפת – גורמים החיוניים לקיומה של דמוקרטיה משגשגת ובת-קיימא בישראל.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…