דלג לתוכן הראשי

אריק איינשטייןלאט לאט נגמרת לה ארץ ישראל הישנה והטובה, אבל יש רגעים שבהם זה פתאום מרגיש שהשינוי הוא באבחה חדה אחת. רגע כזה היה הלילה כשהתבשרנו על מותו של אריק אינשטיין.
מין דזה וו כזה  - שוב איכילוב, שוב בני ברבש מנהל בית החולים בקול חנוק מול המצלמות, שוב הלם וצער אמיתי ומקיף מכל חלקי הציבור , ושוב נרות הזיכרון מחוץ לבית החולים. ושוב , שלום חבר כפי ששר אריק על יצחק.
אריק איינשטיין בשבילי הוא תרבות כוללת שמשלבת בין מוזיקה לבין אהבה גדולה לישראל של פעם.
ישראל של פשטות שבה נוסעים לאט וחושבים על החיילים המסכנים ששוכבים עכשיו בבוץ, ישראל מורכבת שלפעמים נחמץ הלב מדרכה ואז מרגישים שהמדינה הולכת פייפן, ולפעמים משוכנעים שלמרות הכול יש בנו אהבה והיא תנצח.
אריק איינשטיין בשבילי הוא גם שירים שמלווים את חיי כאן בארץ הזאת: הוא ליווה אותי בשומר הצעיר עם השריקה של התנועה שמזכירה לי מדורה בתקופה היפה של הפעולה והקן שכמה שרופים היינו וכמה תמימים היינו, הוא ליווה אותי כחיל בתחילת שנות ה-80 כששכבתי במארבים בבוץ, הוא לווה אותי כאוהד של הפועל שמזמזם שוב ושוב לאחר עוד הפסד כואב על איזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם את הלב – אז סע לאט, סע לאט, לא יתחילו בלעדינו, והוא מלווה אותי כל פעם כשאני יוצא מהארץ ושב אליה כשמתנגן לי בראש כמה טוב שחזרת הביתה.
אריק איינשטיין זה ישראל אדומה ופשוטה, ישראל של הומור, ישראל אהובה שהייתה כאן פעם והשתנתה ללא הכר. אבל יותר מכול אני לוקח מאריק איינשטיין את היכולת לתקן. את האחריות האישית שלי ושלך לעשות שיהיה כאן יותר טוב. כאן על פני האדמה בארץ, ובעולם שלנו.
בשבילי זה השיר של אריק (שאותו הוא לא רק שר, הוא גם כתב את המילים והלחין את המנגינה) שמלווה אותי יותר מכל: אני ואתה נשנה את העולם, אני ואתה אז יבואו כבר כולם, אמרו את זה קודם לפני, זה לא משנה... אני ואתה ננסה מהתחלה יהיה לנו רע אין דבר זה לא נורא, אני ואתה נשנה את העולם.
אז עכשיו התייתמנו מעוד מרכיב משמעותי של ישראל הטובה , היפה והמאוד אהובה שהייתה כאן פעם, אבל נשארנו עם המחויבות והאחריות לדאוג שיהיה כאן שמח ומצחיק וצודק, לדאוג שגם ישראל שתהיה כאן בעתיד תהיה טובה. אני ואתה, אז יבואו כבר כולם...

שלום, חבר


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…