דלג לתוכן הראשי

להתכונן לקראת ההכרעה על השלום

מסביב יהום הסהר. בין פיגוע מזוויע שבו נער בן 16 שגדל בשטחים לשנוא ישראלים רוצח נער ישראלי שהתגייס לפני שבועיים לצ.ה.ל, לבין תג המחיר שבו נערים יהודים שגדלים באותו אזור ממש שורפים בית פלשתינאי על יושביו משפחה צעירה עם שלושת ילדיהם שהצליחו להימלט ברגע האחרון. בין השנאה היוקדת והטירוף הרצחני, נמשך המו"מ לשלום שמתקיים בין ישראל לרשות הפלשתינאית.
אני יודע, רבים לא מאמינים שזה אמיתי, שיש למנהיגים בשני הצדדים כוח ורצון להגיע לוויתורים הנדרשים למען ההכרעה ההיסטורית. הציניות, הייאוש, חוסר האמון והאדישות חוגגים מסביב. אבל מבחינתי יש כאן סיכוי אמיתי ואפשרי לשלום. סיכוי אמיתי שיכול להוביל אל הסכם, ומאידך סיכון עצום שללא הסכם נקלע לסבב אלימות נוסף. ובנוסף, ואולי השלכה חמורה יותר לאי ההצלחה להגיע להסכם במהלך הנוכחי – קץ הסיכוי לחזון של שתי המדינות לשני העמים. אי הגעה להסכם משמעה שמעתה ואילך העתיד שלנו יהיה מדינה אחת לשני העמים על כול המשמעויות הגלומות בכך.
ולכן בחודשיים האחרונים בתוקף אחריותי כמי שמוביל ארגון שפועל למען השלום אני מחפש דרכים לשוב ולחבור לשותפים פלשתינאיים שביחד נוכל להביא קול אזרחי שמשפיע על קבלת החלטות בהנהגה ובציבור. בעזרתו של דר' יאיר הירשפלד שהינו גם בוגר השומר הצעיר מקן וינה שלפני מלחמת העולם השניה , וגם מחוללי תהליך אוסלו שעד היום עוסק בקשרים הכלכליים בעיקר בין הצדדים, התחברתי לדר' פתחי דרוויש שהוא מנכ"ל העמותה הבולטת בצד הפלשתינאי שעוסקת בקשר עם ישראל ונקראת " תוועסול". בחודשיים האחרונים נפגשנו מספר פעמים. פעם אחת במזרח ירושלים עם יאיר הירשפלד ופעם אחרת בכניסה לשכם כשאני מביא איתי את ריאד כבהא מנהל המרכז היהודי לשלום בגבעת חביבה והוא מביא איתו את מנהל הפרויקטים החינוכיים של העמותה והתחלנו לפתח פרויקטים שאותם אנחנו מבקשים להוביל ביחד. בשבוע האחרון עשינו צעד נוסף קדימה כשארגנו ביחד פגישה ברמאללה עם "הועדה לאינטראקציה עם ישראלים" שהקימה הרשות הפלשתינאית לאחר תחילת המו"מ לשלום שמתווך על ידי ג'ון קרי. הוועדה הזו הגדירה מטרה להצליח ליצור מסילות של הידברות עם הציבור בישראל שיוכל לשמוע ישירות, וללא תיווך מגמתי של התקשורת או הפוליטיקאים מה הן העמדות של הפלשתינאים במו"מ ואת רצונם הכנה בשלום.
נסענו לרמאללה במשלחת קטנה שכללה את ריאד כבהא, איתמר שוויקה-מנכ"ל חבצלת, גברי ברגיל – יו"ר מטה הרוב, ואנוכי. התקבלנו על ידי מוחמד מדאני יו"ר הועדה שהינו חבר הועד המרכזי של הפת"ח והאחראי על הקשרים עם החברה הישראלית,  ושניים מתוך ארבעת חברי הועדה הנוספים: פתחי דרוויש ונידאל עמר.  אלה עיקרי המסרים שעלו מהם בשיחה:
א.      בסיס השלום שתי מדינות לשני העמים על בסיס גבולות 67 עם תיקונים ברוח יוזמת השלום הערבית.
ב.      הפלשתינאים לא מדברים כיום על זכות השיבה כתנאי להסכם
ג.       המנהיגות הפלסטינאית מכינה את הציבור שלה לשלום , לתחושתם המסר של המנהיגות הישראלית לציבור הוא להתכונן לפיצוץ.
ד.      כיום הם יודעים להעריך ולהבין שהאינתיפאדה השנייה הייתה טעות חמורה מצידם שהובילה למשבר אמון עם הציבור בישראל ולכן הדרך שאבו מאזן והרשות מובילים היא פתרון שלא בדרכי אלימות.

מעבר להבנת העמדות שלהם השיחה שהתקיימה בינינו נגעה בסוגיו של איך לבנות מחדש את מחנה השלום בשני הצדדים כך שיביא לאווירה ציבורית שתדחוף את המנהיגות להסכם, איך למצוא את החיבורים וההשפעה של ערביי ישראל כגשר חיובי בין ישראל לפלשתינאים ואיך לשכנע שאכן יש רצינות בכוונה להגיע לשלום.

סיכמנו ליזום בתחילת 2014 מפגשי שלום בשני הצדדים שיאפשרו את הבנת העמדות השונות וחיזוק התמיכה הציבורית במהלך המתקיים כיום ובדרישה להביא אותו לסיום של הסכם ולא לפיצוץ .

רבע שעה לוקחת הנסיעה מכביש 443 בדרך לירושלים אל רמאללה. אנחנו קרובים מאוד וגם די דומים במובנים רבים, שנים רבות אנחנו נכנעים לפחד, לשנאה ולאי האמון. את החזון הציוני המקורי של מגילת העצמאות שבו קמה מדינת ישראל כבית לאומי לעם היהודי שחי בשלום , בשיוויון ובשותפות עם הערבים שבינינו ובסביבתנו החליף החזון האנטי ציוני של הימין המתנחל. חזון הדיכוי והסיפוח, ארץ ישראל השלמה שמגיע לה הכל ובדרך מאבדת את דרכה ואת אופיה הדמוקרטי. יש לנו אפשרות, אולי אחרונה, לחזור אל החזון המייסד שלנו כאומה הגיע הזמן שנאמר את דברנו כציבור ולא נאפשר למנהיגות כושלת לבזבז את ההזדמנות.

 
משמאל לימין – גברי ברגיל, מוחמד מדאני, יניב שגיא, ריאד כבהא, פתחי דרוויש, איתמר שוויקה, נידאל עמר.


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…