דלג לתוכן הראשי

בשביל שוויון בנטל צריך קודם צדק חברתי

התקוממות חדשה בשטחים וגירעון עצום - אבל מבשרי "הפוליטיקה החדשה", לפיד ובנט, העמידו בראש סדר היום את גיוס החרדים. אם ככה, אז כבר עדיף להישאר עם "הפוליטיקה הישנה"

תגיות: שוויון בנטל

במוצי שבת הסתיימה התקופה הראשונה שניתנה לבנימין נתניהו כדי להקים ממשלה. מאז הבחירות חלפו כחודש וחצי, ועד כה ממשלה אין, שרים אחראים אין - וגם תקציב למדינה לא נראה באופק. מה שכן יש, זה גירעון ענקי של 40 מיליארד שקלים, התקוממות חדשה בשטחים והגרעין האירני ממשיך לקרום עור וגידים. אל מול כל האתגרים האלה, הסיסמה החדשה שנישאת בראש חוצות על ידי אנשי "הפוליטיקה החדשה" היא "שוויון בנטל".
שני אנשים (יאיר לפיד ונפתלי בנט), שקיבלו את הכוח מהציבור וממפלגתם להכריע מה יהיה בישראל, החליטו שהבעיה הבוערת והקריטית ביותר כיום להמשך דרכה של מדינת ישראל היא גיוס החרדים לצבא, ואת הערבים לשירות לאומי. הם אומרים שזה מה שהמחאה החברתית רצתה, ולשם כך הם נבחרו.
אז זהו שלא. העם רצה ורוצה צדק חברתי - כלומר, חלוקה צודקת ושוויונית יותר של המשאבים. חצי מיליון האנשים, מכל שכבות החברה, שיצאו לרחובות בדרישה לחלוקת משאבים צודקת יותר, דרשו קודם כל שותפות חברתית. כשזה יתקיים, ניתן יהיה גם לממש את התביעה הצודקת לשוויון בנטל. אבל לא להיפך. לא ניתן להתחיל את השוויון בנטל כאשר אין בסיס מחבר. מה יועיל גיוס החרדים לצורכי הצבא? מאיפה בכלל יהיו תקציבים לממן את חיול החיילים החרדים? זה לא סוד שכל חייל חרדי, עם צורכי הדת המיוחדים שלו, עולה לצבא פי שניים ויותר מאשר החייל החילוני.

להרוויח שני מגזרים

נפתלי בנט (צילום: יואב דודקביץ)
כבר עדיף "פוליטיקה ישנה".
כדי שיהיה לנו כסף בשביל זה, צריך קודם ליצור את המנגנונים שיגרמו לציבור החרדי ולחברה הערבית לעבוד ולהתפרנס בכבוד, לצאת ממעגל העוני ולתרום משמעותית להגדלת התוצר הלאומי. כדי שזה יקרה, צריך תחילה שהחרדים ילמדו את "לימודי הליבה" של מערכת החינוך הציבורית בישראל: אזרחות, עברית, אנגלית, מתמטיקה; ובנוסף יהיה עליהם לצאת לעבוד - וכך לצאת מהעוני, מהבידוד ומהניכור, ולהפוך לחלק מהחברה.
גם האזרחים הערבים צריכים לעבור תהליך דומה, אבל שמותאם להם: צריך למגר את הגזענות והאפליה נגדם ולבנות מסלולים שיכוונו אותם לרכישת מקצועות שמהם ניתן יהיה להתפרנס בכבוד. צריך לבנות תקנונים שיחייבו חברות להעסיק ערבים שעומדים בקריטריונים מקצועיים. צריך לשלב אותם בשירות הציבורי, במנגנוני המדינה וסביב שולחן הממשלה. צריך גם, באומץ, לפתור אחת ולתמיד את בעיות הקרקע של היישובים הערבים, כך שהם יוכלו להתפתח כמו שכניהם היהודים.
אנו חייבים לבנות תשתית של חברה משותפת, שוויונית וצודקת ורק אז ניתן יהיה לתבוע מהאזרחים החרדים והערבים לשרת את המדינה. ולא רק זאת, ניתן יהיה לפתח ולקדם את המדינה באמצעות שני סקטורים חשובים, שיהפכו מעניים ונתמכים ליצרניים ושותפים.
בנט ולפיד מספרים לנו שהם "הפוליטיקה החדשה", וששמאל וימין - זה "פוליטיקה ישנה". אם הפוליטיקה החדשה מושתתת על חרמות ועל גינוי השונה, שלא נראה בהכרח כמו מעמד הביניים הישראלי - אז עדיף לנו להישאר עם הפוליטיקה הישנה.
הכותב, יניב שגיא, הוא הוא מנכ"ל ארגון "גבעת חביבה", הפועל למען חינוך לערכי השלום ובניית חברה משותפת בישראל

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…