דלג לתוכן הראשי

הצעה לראשי המפלגות - במקום לפסול את הקול הערבי, תחזרו אחריו
יש כ-800 אלף מצביאים פוטנציאליים בחברה הערבית, זה שווה כ-17 מנדטים. אל תפסלו את הקול הערבי - פנו אליהם, לימדו מה באמת חשוב להם היום אמור בג"ץ לדון בהחלטה של ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת, לפסול את מועמדותה של חנין זועבי, מהתמודדות בבחירות הקרובות. בעקבות פסילתה של זועבי הודיע יו"ר בל"ד, כי אם בית המשפט העליון לא יהפוך את ההחלטה, המפלגה כולה לא תתמודד בבחירות. לפני שבועיים התפרסם סקר של אוניברסיטת חיפה ושל העמותה לקידום הדמוקרטיה בחברה הערבית, שהציג את המגמה של 50 אחוז מהמצביעים הפוטנציאליים בחברה הערבית לא להצביע. תשאלו, מה הקשר? ועל כך אענה שהשילוב בין שני הדברים הנ"ל פוגעים מאוד ומסכנים את הדמוקרטיה הישראלית: פסילת חברת כנסת ערבייה, שמובילה להחלטת המפלגה שלה להחרים את הבחירות, תוביל בהכרח להפחתה נוספת במספר המצביאים הערבים בבחירות. ייתכן שנגיע לכך שרק 40 אחוז מצביאים מקרב 20 אחוז מהתושבים (ערביי ישראל) יצביעו בבחירות הקרובות. זה רע ומסוכן לדמוקרטיה. נכון, יהיו כאלה שישמחו - כגון הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, שקורא לערביי ישראל להחרים את הבחירות ולא להשתתף במשחק הדמוקרטי של המדינה שלנו. או כגון ליברמן ובן ארי ומחוקקים שבכנסת היוצאת ניסו לחוקק חקיקה גזענית, שנועדה להוציא את המיעוט הערבי משותפות כלשהי בישראל. אלה גם אלה מסכנים את קיומה של הדמוקרטיה הישראלית, מסכנים את החזון שעליו קמה המדינה שלנו, כפי שנוסח במגילת העצמאות. אני קורא למנהיגים ולמובילי המפלגות: יש כ-800 אלף מצביאים פוטנציאליים בחברה הערבית, זה שווה כ-17 מנדטים. לכו לחזר אחריהם כמצביעים. שוחחו איתם, הקשיבו להם, חברו אותם, אל תוותרו להם על השתתפותם בחברה. תלמדו מה באמת חשוב להם, מה הם מחפשים כאשר הם בוחנים את המערכת הפוליטית? אם אכן תעשו זאת, יהיו לכם הפתעות רבות ורווחים גדולים. אתם תגלו, שמה שחשוב להם בעיקר זה נושאים אזרחיים ולא לאומיים. לפי הסקר הנ"ל, כששואלים את ערביי ישראל מה מדאיג אותם, 47 אחוז מודאגים בעיקר ממצוקות חברתיות (אבטלה, דיור, חינוך ובריאות), 26 אחוז מודאגים ביותר מאי השוויון בין יהודים לערבים, 19 אחוז מודאגים ביותר מהאלימות ביישובים הערביים, ורק שמונה אחוזים מודאגים ביותר ממצב היחסים בין ישראל לעם הפלסטיני. כלומר, רבותיי המנהיגים, אם תעסקו בניסיון אמיתי לתת מענה למצוקות החברתיות של החברה הערבית - חמישית מתושבי המדינה - הם יתחברו אליה. יתרה מזאת, נתון מפתיע נוסף שהסקר חשף הוא, שלמרות שכיום ל-79 אחוז מהם אין אמון בכנסת ול-82 אחוז מהם אין אמון בממשלה - 57 אחוז תומכים בכניסת המפלגות הערביות לקואליציה הממשלתית! בעיניי התמונה ברורה: ערביי ישראל שואפים להיות חלק מ"המשחק הפוליטי", על מנת לשנות את המציאות שלהם. כן, הלאומיות הפלסטינית חשובה להם, אבל היא לא קודמת לצורך בצדק חברתי, בשוויון ובשותפות במדינת ישראל. מדובר במיעוט גדול מקרב אזרחי המדינה, ששואף להשתלב בה. לכן, אני שב וקורא אליכם, לכל מנהיגי המפלגות שחפצים באמת בהמשך קיומה של ישראל דמוקרטית: אל תפסלו את הקול הערבי, פנו אליו ותתחברו. לכם יהיה רווח אלקטורלי ואילו לכולנו יהיה רווח עצום של הצלת הדמוקרטיה בישראל למעננו ולמען הדורות הבאים.<לכתבה באתר הקיבוצים>
שגיא. צילום אלכס רוזקובסקי
 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

תגובת מרכז גבעת חביבה על הפיגוע בהר הבית

גבעת חביבה, המרכז לחברה משותפת בישראל, מגנה בכל תוקף את ההתקפה בירושלים ביום שישי האחרון בה נהרגו שוטרים ישראלים ע"י אזרחים ישראלים. 
זו אינה דרכנו!
זה מעשה שאין לו מקום והצדקה בשום הקשר. מדובר בפגיעה אנושה בקדושתו של המקום וחתירה תחת המאמצים לבניית חברה משותפת ושוויונית במדינת ישראל. אנו מברכים על גינוי המעשה ע"י מנהיגות החברה הערבית ופונים לגורמי השלטון ולציבור במדינת ישראל לא להיגרר אחרי קיצונים משני הצדדים המבקשים לפגוע במרקם העדין של החברה ולזרוע פירוד ופחד בין מרכיביו.
תנחומינו למשפחות ההרוגים.
יניב שגיא מוחמד דרואשה ריאד כבהא סאמר עטאמנה דודו אמיתי

أمل مشترك תקווה משותפת

‏חמישי 14 ספטמבר‏ ‏בשעות ‏9:30‏ - ‏16:30
במתנס בקלנסוואה חברי הועדה מארגנת: 
דניאל בלטמן, בשיר כרכבי, יניב שגיא, ג'מאל דגש, מירב בן-נון, יהושע סובול, מירון רפופורט, תאבת אבו ראס, דני פילק, עודה בשאראת, תמנע פתר, סיני פתר, אוקי מרושק, שדא מנסור, אבנר בן עמוס,רונית מטלון. 

הארגונים המשתתפים בכנס ובהנחיית השולחנות העגולים: 
נוה שלום -ואחת אלסאלם, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני, מולדת אחת -שתי מדינות ,פורום ארגוני השלום, רופאים לזכויות אדם, המטה למאבק בגזענות , גבעת חביבה , מדרשת "אדם" ',נשות "מחסום וואטש".

 أعضاء اللجنة التنظيمية :
 دانيئيل بلاطمان, ثابت ابو راس, داني فيلك, بشير كركبي, ميراڤ بن نون, يهوشواع سوبول, ميرون رپپورت, جمال دغش, اوكي مروشك, عودة بشارات, ينيڤ سچي, تمناع پتر, سيناي پتر, شدا منصور, أفنير بن عموس، رونيت مطلون.

 المنظمات المشاركة في اللقاء : 
نيڤيه شالوم - واحة السلام، المحاربين من أجل السلام، محضر العائلات الثكلى الاسرائيلي-الفلسطيني، وطن واحد - دولتان، محضر منظمات السلام، أطباء لحقوق الانسان، المركز لمجابهة العنصرية، چڤعات ح…

רוח המקום

לאורך השנים וביתר שאת מזה חמישים שנה (מאז כיבוש השטחים) כול כמה שנים מתרחשת הסלמה עקובה מדם בין העמים  במרחב הטריטוריאלי של מדינת ישראל והשטחים.  המקום הנפיץ ביותר, הנושא עמו פוטנציאל לעימות דתי כלל מרחבי בין מוסלמים ליהודים הוא  הר הבית.
ההסלמה האחרונה סביב תקריות הר הבית (רצח השוטרים, הריגת המפגינים, הנחת המגנומטרים בשערי הכניסה למתחם הר הבית , אי תאום בין גורמים וכו') מחייבת מעשה. אי הנחת מההתנהלות הממשלתית הכושלת המביאה להגבהת להבות , ולמתחים מיותרים במקום הכי נפיץ ורגיש במרחב, הביאה חברים טובים  מאזור ואדי ערה , יהודים כערבים ליזום מפגש דיבורים כדי לקיים שיח ידידים משוכנעים בעקבות המתח שנוצר ופוטנציאל האלימות בין העמים שהוא נושא עמו. היוזמים למפגש היו: דורון ליבר (מצר) נג'יב אבו רקיה (מייסר) שולי דיכטר (מענית) יניב שגיא (מנכ"ל גבעת חביבה) ומוחמד דראושה (גבעת – חביבה) . היה לי יום עמוס באותו יום ראשון אחה"צ  (23.7.2017) , בו התקיים המפגש. ובכל זאת הגעתי. הגעתי לא משום שהאמנתי שיש בשיח הזה כדי לקדם  דבר מה לקראת יתר רציונליזציה בהתנהלות, כדי לשמור על פתרונות הגיונ…